Często ludzie zastanawiają się nad tym czy przenieść swój dotychczasowy biznes do wirtualnego świata i otworzyć sklep internetowy. Oczywiście jest to jak najbardziej zasadne, ponieważ sprzedaż produktów w Internecie jest łatwiejsza i wygodniejsza. Najpierw jednak trzeba zastanowić się nad tym, w jaki sposób stworzyć sklep i jak go wypromować, aby oferta trafiła do szerokiej grupy odbiorców. Z reguły są to działania dla doświadczonych profesjonalistów, którzy wiedzą jakie kroki wykonać na początku, a co pozostawić na koniec.

Sklep internetowy – jak konkretnie ma działać?

Zainteresowane osoby muszą podjąć decyzję, czy chcą korzystać ze sklepu internetowego, jako samodzielnego podmiotu czy też dopełnienia dla istniejącego już sklepu stacjonarnego. Oczywiście ta druga opcja wydaje się być bardziej kusząca, jednak trzeba mieć na uwadze, że jest to związane z dużo większym natężeniem czasu i zaangażowaniem. Nie każdy może sobie na to współcześnie pozwolić. Tworzenie sklepów internetowych może być strzałem w dziesiątkę, ale tylko wtedy, gdy ma się gotową wizję działania i konsekwentnie się ją realizuje.

Druga opcja będzie dużym ułatwieniem i ukłonem w stronę dotychczasowych klientów, którzy nie zawsze mogą przecież udać się na zakupy stacjonarne i czasami chcą sobie zamówić coś przez Internet. Warto pamiętać o tym, że obecnie praktycznie w każdej branży e-sklep może okazać się wielkim sukcesem, jeśli będzie poprawnie stworzony i odpowiednio zarządzany.

Dlaczego warto zdecydować się na sklep internetowy?

Zdecydowanie się na sklep internetowy ma wiele zalet, ponieważ w ten sposób trafia się ze swoją ofertą do jeszcze większej grupy odbiorców. To bardzo ważne dla osób, które stawiają na rozwój własnego biznesu. Oprócz tego warto wymienić kilka innych zalet:

 • możliwość prowadzenia sprzedaży na kilku różnych kanałach,
 • możliwość obsłużenia zdecydowanie większej ilości klientów,
 • zwiększenie zysków,
 • możliwość analizowania procesów sprzedażowych, korzystając z odpowiednich narzędzi analitycznych, np. Google Analytics.

W sklepie stacjonarnym nie każdego zdąży się obsłużyć. Poza tym do sklepu nie może wejść kilkaset osób naraz, a w Internecie jest to możliwe. Przeszkodą mogą okazać się także godziny otwarcia, podczas gdy przez Internet można zamawiać przez całą dobę.

W jaki sposób zająć się prowadzeniem sklepu internetowego?

Wbrew pozorom prowadzenie własnego sklepu internetowego nie jest trudnym zadaniem, dlatego praktycznie każdy będzie w stanie poradzić sobie z tym od ręki. Oczywiście niekiedy przyda się pomoc fachowców, których zadaniem może być nie tylko tworzenie sklepów internetowych, ale też ich prowadzenie, czy realizowanie wsparcia technicznego. Na samym wstępie trzeba podjąć decyzję w zakresie tego, czy chce się inwestować w indywidualnie zaprojektowane oprogramowanie, czy też może jednak skorzysta się z gotowych rozwiązań. Warto przedyskutować to z jakimś specjalistą, aby przeanalizować wszystkie za oraz przeciw.

Jeśli ktoś jest osobą początkującą i nigdy wcześniej nie miał styczności z prowadzeniem sklepu internetowego, powinien zdecydować się na skorzystanie z drugiej propozycji. Oprócz korzystania z gotowych rozwiązań, warto zastanowić się nad pomocą fachowca przy wdrożeniu sklepu internetowego. Następnie swoje działania będzie można skupić na działaniach promocyjnych i marketingowych, tak aby o sklepie dowiedziało się jak najwięcej osób, które w związku z tym będą go regularnie odwiedzać i dokonywać w nim sporych zakupów, co przełoży się oczywiście na większe zyski. Bardzo istotnym elementem jest również zadbanie o sferę graficzną, dlatego warto rozpocząć współpracę z doświadczonymi grafikami komputerowymi, którzy pomogą zainteresowanym „ubrać” sklep i doprowadzić do tego, że pierwsze wrażenie odbiorcy będzie niezwykle pozytywne.

Prowadzenie sklepu internetowego – dlaczego w dzisiejszych czasach jest tak ważne?

Sklep internetowy to oczywiście wiele różnych zobowiązań, ale też możliwość rozwoju i znacznego zwiększenia zysków. Nic dziwnego, że ludzie chętnie decydują się na takie kroki. Prowadząc taki sklep można bez problemów zadbać o potrzeby swoich klientów, śledząc ich poczynania rynkowe oraz aktualizując dotychczasową ofertę. Zdecydowanie się na sklep w Internecie związane jest z następującymi zaletami:

 • umożliwienie klientom zrobienia szybkich i bezproblemowych zakupów,
 • możliwość wprowadzenia większej ilości towarów, które nie pomieściłyby się w sklepie stacjonarnym,
 • przejrzystość oferty oraz ułożenie (kategoryzacja) towarów w jak najskuteczniejszy sposób sprzedażowy.

Tworzenie sklepów internetowych nie może obejść się również bez odpowiedniej jakości zdjęć produktowych, dlatego zainteresowani muszą znaleźć dobrego fotografa produktowego, który zrobi im zdjęcia konkretnych produktów. Jak wiadomo przez Internet kupuje się „wzrokiem”, a więc jeśli zdjęcie produktu będzie nieodpowiednie lub też w ogóle go nie będzie, obniża się swoje szanse na sprzedaż danego towaru. Warto popracować również nad ciekawymi opisami produktów, które nie będą zbyt nachalne, ale za to wymienią najmocniejsze strony produktów i zachęcą klientów do sprzedaży. W tym celu warto skontaktować się z uznaną agencją interaktywną czy też copywriterem.

Na czym należy się skupić prowadząc własny sklep internetowy?

Prowadząc własny sklep internetowy należy skupić się na kilku podstawowych zasadach:

 • ekspresowej wysyłce towarów,
 • profesjonalnej obsłudze klienta, np. szybkim odpowiadaniu na pytania,
 • umożliwieniu zwrotu towaru lub jego reklamacji,
 • atrakcyjnych cenach, konkurencyjnych,
 • innowacyjnych pomysłach i ciekawych ofertach, których nie ma w żadnych innych sklepach.

Jak widać tworzenie sklepów internetowych to nie przelewki, dlatego musi zająć się tym wykwalifikowany profesjonalista. Każdy sklep musi mieć również odpowiedni regulamin, tak aby klienci wiedzieli na co mogą sobie pozwolić, a czego konkretnie przestrzegać. Sklepy w Internecie generują sprzedaż przez całą dobę, a ponadto umożliwiają docieranie z produktem w każde miejsce na ziemi. Właściciele otwierają się na potrzeby swoich klientów, a oprócz tego zwiększa się u nich świadomość robienia zakupów online.